• Prosím zvažte možnost přispění na provoz webu, výhody přispěvatelů jsou popsány zde.
    Pokud jste již přispěli, prosím přihlašte se ke svému účtu.

Erytrín (kobaltový květ)

6900  5450 

Skladem

Lokalita : důl Bou Azzer, Tazenakht, provincie Ouarzazate, region Souss-Massa-Draa, Maroko

Rozměry : 11 x 9 x 9 cm
Hmotnost : 1362 g
Země vystavovatele : Česko
Kategorie:
Vystavovatel 115 : status VIP+
Statistiky : prodej 4 vzorků za poslední 3 měsíce, 65 vzorků v nabídce
Zobrazit : vzorky v prodeji, prodané vzorky

Popis

Název Bou Azzer může být přeložen jako „pokud fíkovník stojí.“. Rudní oblast unikátních hydrotermálních kobalto-niklových rud Bou Azzer, se nachází na jihu Maroka, 35 km jižně od Ourzazate na náhorní plošině regionu Draa. Kobalto-niklové žíly se vyskytují převážně v prekambrických horninách a to v délce asi 35 km. Geologie regionu je mimořádně složitá, přičemž rudní žíly se vyskytují v serpentinitu, na kontaktu serpentinitu a okolních horniny a v mineralizovaných poruchách. Oblast je roztěžena několika doly a lomy otevřenými podél výchozů hlavních žil. Mezi nejznámější patří od západu na východ – Bou Azzer, Aghbar (Arhbar), Bouismas, Tamdrost, Ightem (Irhtem), Agoudal a Ait Ahmane. Většina dolů je aktivních, i když s občasnými útlumy těžby. S tím souvisí i poměrně obtížné získávání kvalitních mineralogických vzorků. Tyto klasické lokality přinesly řadu ukázek minerálů ve světové kvalitě. Velká poptávka je trvale po kobaltokalcitech, erytrínech, skutteruditech, roselitech a dalších minerálech, kterých je tu popsáno přes 200 druhů. Jestliže zde však chcete nějaké kvalitní vzorky získat, budete potřebovat dostatek času a trpělivosti k navázání kontaktu s místními horníky, ale ani tak není úspěch zajištěn. Pěkné exempláře jsou vzácné a budete potřebovat hodně návštěv k dosažení slušných sběratelských výsledků. Vlastní sběr je teoreticky možný na haldách opuštěných dolů jako je Igthem a Ait Ahmane, ale velké zázraky nelze očekávat.

Nejlepší světové ukázky erytrínu pocházejí z žíly č.7 a č.5, které jsou centrem dobývacího prostoru dolu Bou Azzer. Těžba zde začala již v roce 1930. Krystaly jsou dlouhé, vzácně až okolo 5 cm, růžové až purpurově červenofialové barvy, s vysokým leskem a částečnou transparentností. Jehlicovité krystaly jsou obvykle uspořádané do radiálně paprsčitých nebo ledvinitých agregátů, které se občas vyskytují na bílé kontrastní podložce křemene. Erytrín se vyskytuje i na jiných dolech okresu, ale protože je velmi měkký, jsou pěkné a nepoškozené exempláře stále vzácnější.

Nabízený vzorek pochází přímo od horníků z dolů z roku 2012, jedná se o bohatou drúzovou ukázku s plochými, červenofialovými  krystaly až 2 cm velkými. Jedná se o bezesporu velmi kvalitní a kompaktní vzorek špičkové sbírkové kvality.

 

Další informace

Hmotnost 1362 g
Rozměry 11 x 9 x 9 cm
země vystavovatele

Česko

velikost

střední (7-12 cm)

oblast

– Maroko

geneze

minerály rudních ložisek

Dotazy na vzorek 

Zatím zde nejsou žádné dotazy.