Popis

Město Dalněgorsk se nachází severozápadně od Vladivostoku. Jméno „Tjetjuche“, což znamená „údolí divokých prasat“, je staré čínské jméno pro Dalněgorsk, používané do roku 1972. Dalněgorský revír má rozlohu na 5000 m2 a je rozfárán mnoha štolami a šachtami. Přesto, že je ložisko známé již od středověku, moderní těžba tu začala až v roce 1910. První doly zde byly jen na olovo a zinek (olověno-zinkové skarnového ložisko) a v roce 1946 začala na ložisku Borosilikatnoye těžba boru. Existují zde tedy dvě odlišné parageneze: ložiska kontaktně metasomatická, parageneze skarnová, s velkou škálou sulfidických minerálů a borosilikátové ložisko. Rudní ložisko skarnového typu tvoří granát-hedenbergitový skarn s rudními projevy, méně jsou rudy zastoupeny přímo v okolních vulkanitech. Rudní tělesa jsou pověstná svými velkými dutinami s úžasnými perfektně vyvinutými nerosty. Na tektonických liniích jsou známy dutiny až 20 m dlouhé a 2 m široké. Takové dutiny v rudních tělesech obsahují obvykle krystalované sulfidy, kalcit a fluorit, ve vápencích je to krystalovaný kalcit. Bórové ložisko bylo objeveno v r. 1946 a je otevřeno lomem Centraĺnyj (také známé jako Bor). Těží se tu datolit-wollastonitový skarn. Ten je páskovaný a střídají se v něm zóny datolitu, wollastonitu a hedenbergitu. V centrech se někdy nacházejí dutiny s krystaly datolitu, axinitu, apofylitu, kalcitu, křemene a grosuláru.

Hedenbergit se vyskytuje na obou typech ložisek, ale relativně řidčeji, vzorky však dosahují světové kvality. Má šedozelenou, olivovou až černozelenou barvu a tvoří obvykle vějířovité drúzy tabulovitých krystalů nejčastěji do 10 cm délky. Na rudním ložisku tvoří několik dm dlouhá stébla uskupená do vějířů či sluncí o průměru až přes 1 m.V dutinách jej doprovází křemen, kalcit, ilvait či siderit.

Nabízená ukázka z roku 2005 představuje nádherný, typicky hřebenitý srůst tlustě lištovitých zelených krystalů hedenbergitu, na jejichž hranách narůstají několikamilimetrové černé krystaly ilvaitu (označeno červeně) a hnědé do 1 cm velké, sametově lesklé kulovité krystaly goethitu (označeno bíle). Krystaly hedenbergitu dosahují délky do 13 cm a tloušťky okolo 6 mm !!. Špičková sběratelská ukázka !